Povijest obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva polak
Začeci obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Polak sežu u prvu polovicu 20. stoljeća kada su se preci iz planinskih područja Ravne Gore doselili u ravnu Slavoniju, točnije, Zlatnu dolinu. U nadi za boljim životom, u predratno razdoblje, na slavonskim oranicama sade i siju poljoprivredne kulture. Gospodarstvo je preživljavalo sijući kukuruz kojim su hranili životinje i sijući pšenicu koju su uglavnom prodavali. Od obje vrste žitarica dio prinosa mljeli su u mlinu za brašno od kojeg su pravili kruh. U to vrijeme, u samim počecima, zemlju su obrađivali motikama i primitivnim plugovima koje su vukli konji. Sve što su stekli da bi prehranili svoju obitelj i sagradili krov nad glavom bilo je s vlastite dvije ruke...
U drugoj polovici 20. stoljeća poljoprivredna tehnologija je napredovala, gospodarstvo je bogatije za traktor, kombajn i još nekoliko pomoćnih priključaka, ali i motika je još uvijek bila značajno oruđe. Svaka nova generacija ostajala je vjerna izvornoj djelatnosti i s godinama su se resursi i kapital povećali.
Krajem 20. stoljeća u poslijeratnoj državi dogodila se reorganizacija, donose se novi zakoni, uvode promjene u poslovanje općenito. Tada nova generacija obitelji već se ranije opredijelila da će svoj život podrediti tradiciji svojih predaka te su se obrazovali za bavljenje poljoprivredom. Obitelj sve te godine uzgaja stoku i obrađuje slavonsku zemlju, no u ta novija vremena nema više konja koji su pomagali obrađivati zemlju, mehanizacija je preuzela njihovu ulogu, pa se poslovi stoga obavljaju lakše i brže. OPG Polak postepeno nastavlja proširivati stočarsku proizvodnju uz ulaganja u noviju i bolju mehanizaciju. I danas na OPG – u radi isključivo obitelj, točnije 3 osobe, uz malu pomoć 4 osobe najmlađe generacije.
Danas OPG broji 25 muznih krava od kojih nastaju ovi ukusni sirevi.
Možete nas posjetiti i na našoj Facebook stranici, ako kliknete ovdje.
